Tramwaj na Gagarina – jak zmieni ceny lokali użytkowych w okolicy?
Linia tramwajowa w stronę warszawskiego Wilanowa to inwestycja, na którą czekało wielu mieszkańców stolicy. Dużym ułatwieniem będzie także tramwaj na Gagarina na Sielcach — testowe jazdy na tej odnodze mają ruszyć lada dzień. Czy sprawniejsza komunikacja w tej lokalizacji wpłynie na ceny lokalu usługowych? Z pewnością odczują to poszukujący mieszkania w tej dzielnicy, a co z przedsiębiorcami?
Długo wyczekiwany tramwaj na Gagarina
Trasa tramwajowa na Gagarina to udogodnienie, którego wyraźnie brakowało na Dolnym Mokotowie. Zmotoryzowani mieszkańcy od dawna głośno mówili o uciążliwych korkach ciągnących się sąsiednią ulicą Belwederską i Dolną. To samo słychać było ze strony pasażerów miejskich autobusów na tej trasie. Nowa linia tramwajowa, a właściwie jej odnoga, ma rozładować tę sytuację.
Prace są prowadzone intensywnie, a organizacja ruchu w okolicy wciąż zmieniania — zgodnie z bieżącymi potrzebami i postępem robót. Tory biegnące wzdłuż ulicy Gagarina są już gotowe, jednak wciąż czekają na połączenie z główną linią na Wilanów. Tam na dokończenie planu potrzeba jeszcze trochę czasu. Obecne zapowiedzi wykonawców głoszą, że tramwaj na Gagarina ruszy raczej bliżej wakacji niż, jak zapowiadano, z początkiem wiosny.
Odnoga trasy na Wilanów — którędy biegnie?
Odcinek tramwaju na Gagarina ma obejmować zielone torowisko biegnące przez 1 kilometr. Trasa pobiegnie przez cały ten trakt od ulicy Sułkowickiej do Czerniakowskiej, gdzie zlokalizowany zostanie terminal tramwajowy. Poza samym torowiskiem w planowanej infrastrukturze na Sielcach przewidziano nowe chodniki, ścieżki dla rowerzystów. Wygodne przystanki i wiaty to już standard w nowoczesnych inwestycjach tramwajowych.
Zmiana otoczenia i ułatwienie komunikacji z tą częścią Mokotowa nie pozostanie bez wpływu na otoczenie, zwłaszcza ceny sprzedaży i najmu lokali usługowych, których otwiera się tam coraz więcej.
Lokale usługowe na Gagarina — czy to dobra okolica na biznes?
Ulica Gagarina rozciąga się prostopadle między dwoma dużymi ciągami komunikacyjnymi — ulicą Czerniakowską oraz Belwederską. Od strony tej ostatniej z Gagarina znajduje się wejście do jednego z najsłynniejszych warszawskich ogrodów — Łazienek Królewskich. To miejsce popularne nie tylko wśród turystów, ale także mieszkańców stolicy, którzy na co dzień szukają wytchnienia i spokoju wśród zieleni. To jeden z argumentów, który przemawia za atrakcyjnością tej okolicy.
W pobliżu znajdują się zarówno lokale gastronomiczne, jak i usługowe, ale wciąż powstają nowe inwestycje, a wiele powierzchni pozostaje do zagospodarowania. Nie ulega wątpliwości, że choć sama dzielnica, bliskość do centrum i sąsiedztwo Łazienek same w sobie przyciągają warszawiaków, sprawna komunikacja przyczyni się do tego jeszcze bardziej.
Z dużym prawdopodobieństwem bardziej rozchwytywane będą i lokale usługowe, dlatego należy spodziewać się wzrostu ich cen. Dobry dojazd bez korków nie tylko do centrum, ale i w inne części miasta to gratka nie tylko dla osób szukających mieszkania, ale także intratnego biznesu.
Co jeszcze wpływa na ceny lokali pod usługi na Gagarina?
Ceny najmu lokalu usługowych w dużym stopniu uzależnione są od lokalizacji. I jest atrakcyjniejsza, tym wyższe koszty związane z utrzymaniem powierzchni. Pod pojęciem atrakcyjności kryje się natomiast wiele. Niezależnie od branży biznes powinien być dobrze widoczny z ulicy. Dzięki temu rosną szanse na dostrzeżenie lokalu przez osoby nawet potencjalnie niezainteresowane konkretnymi usługami.
Za wynajem tak położonej nieruchomości będzie trzeba zapłacić nieco więcej. Bliskość traktów komunikacyjnych, w tym przypadku tramwaju, podniesie ceny zarówno dla wynajmujących pod działalność gastronomiczną, medyczną, jak i każdą inną branżę.
Na ruch w lokalu usługowym wpływają również:
- dostępność miejsc parkingowych (najlepiej przeznaczonych specjalnie dla klientów),
- otoczenie lokalu (estetyka budynku, witryny),
- standard wykończenia wnętrza.
Każdy z tych czynników może jednocześnie podnosić cenę najmu lub zakupu nieruchomości.
Lokale pod usługi na Gagarina — co warto wiedzieć?
Na Dolnym Mokotowie ceny najmu lokali użytkowych i tak są dość wysokie. Wszystko ze względu na położenie dzielnicy. Nie tak duża odległość dzieli ją zarówno od południowych krańców stolicy, jak i ścisłego centrum. Bolączką jest jednak właśnie komunikacja i brak wystarczającej przepustowości głównych arterii. Z tego powodu z ulicy Gagarina jest, mówiąc przewrotnie, wszędzie blisko, choć daleko. Właśnie dlatego linia tramwajowa na Wilanów i jej odnoga są tak bardzo wyczekiwane.
Zarówno sam transport, jak i otoczenie staną się kolejną kartą przetargową dla inwestorów oraz przedsiębiorców. Można szacować, że ceny lokali usługowych na Gagarina wzrosną nawet o kilkanaście procent, choć i tak są dość wysokie.
Planując otwarcie biznesu w tej lokalizacji, należy wziąć także pod uwagę standard, w jakim lokal będzie dostępny. Nieruchomości w stanie deweloperskim będzie drogie ze względu na fakt, że każdego roku ceny za metr kwadratowy rosną średnio o ¼. Przy ulicy Gagarina znajduje się co prawda szereg starszych kamienic, ale po uruchomieniu linii tramwajowej nawet umowa najmu lokalu z rynku wtórnego może opiewać na równie wysokie kwoty.
Czy wynajem lokalu na Gagarina się opłaca?
Wydaje się, że skoro nieruchomości na Gagarina prawdopodobnie zdrożeją, można wątpić w opłacalność biznesu w tej okolicy. Niekoniecznie! Biegnąca tędy nowa linia tramwajowa może zachęcić niezdecydowanych np. do zakupu mieszkań. Im bardziej zaludniona dzielnica, tym większe zapotrzebowanie na rozmaite usługi.
Być może znajdzie się również więcej zainteresowanych wśród tych, którzy już mieszkają w pobliżu, a z samochodu przesiądą się na tramwaj. W drodze na przystanek chętnie będą zaglądać do okolicznych usługodawców lub załatwiać popołudniowe sprawunki pod domem zamiast w drodze z pracy.
Wynajem lokalu na Gagarina może być więc inwestycją wymagającą początkowo sporego wkładu. Jednak powinna szybko się zwrócić, zwłaszcza że w okolicy nie brak również kolejnych inwestycji mieszkalnych, które stopniowo się zapełniają.
Jakie lokale usługowe na Gagarina mają sens?
Na Dolnym Mokotowie mieszkają zarówno single, którym zależy na dobrej komunikacji z różnymi częściami miasta, jak i rodziny z dziećmi czy seniorzy. Każda z tych grup ma swoje potrzeby, dlatego przy Gagarina warto zainwestować właściwie w każdy typ działalności.
Po długim spacerze w Łazienkach Królewskich mieszkańcy ochoczo zaglądają do lokali gastronomicznych. Z dużym zainteresowaniem spotkają się piekarnie, cukiernie, ale także takie firmy świadczące usługi kosmetyczne czy medyczne. Na Dolnym Mokotowie pożądane są również placówki edukacyjne. Okazuje się zatem, że ten obszar Warszawy ma duży potencjał biznesowy, który wciąż stopniowo rośnie. Uruchomienie linii tramwajowej biegnącej przez Gagarina będzie w tym względzie jednym ważniejszych momentów.
W celu zoptymalizowania kosztów wynajmu lokalu pod usługi warto skonsultować się ze specjalistą z branży. Obrót nieruchomościami komercyjnymi rządzi się swoimi prawami, a Loco Commercial wspiera cały proces sprzedaży czy wynajmu z korzyścią dla każdej ze stron umowy.