Trasa tramwajowa na Białołękę – jak budowa linii tramwajowej zmieni ceny najmów lokali usługowych?

Trasa tramwajowa na Białołękę – jak budowa linii tramwajowej zmieni ceny najmów lokali usługowych?

Na nowy tramwaj na Białołękę czeka wielu mieszkańców, ale także przedsiębiorców. Będzie to usprawnienie dojazdów z i do tej rozległej warszawskiej dzielnicy, w tym do jednej z tamtejszych stacji metra. Czy kolejna linia w tym kierunku wpłynie na wynajem lokali usługowych w okolicy? Ta trasa tramwajowa do Białołęki może wiele zmienić.

Którędy pojedzie nowy tramwaj do Białołęki?

Jedną z najbardziej rozwijających się dzielnic Warszawy jest Zielona Białołęka. Linia tramwajowa w tym kierunku wydaje się zatem naturalną koleją rzeczy. Trasę obliczono na ok. 6,5 kilometra. Będzie się rozpoczynać w pobliżu szkoły podstawowej nr 112, na ul. Zaułek, i pobiegnie przez Trasę Olszynki Grochowskiej, ulice: Głębocką, św. Wincentego do skrzyżowania ulic Rembielińskiej i Matki Teresy z Kalkuty.

Pasażerowie tramwaju do Białołęki będą mijać po drodze Trasę Toruńską i zaplanowano na niej osiem przystanków. To rozwiązanie znacznie ułatwi komunikację mieszkańcom dzielnicy z pozostałą częścią miasta. Na pewno nie pozostanie też bez wpływu na infrastrukturę handlową i usługową na tym obszarze.

Tramwaj do Białołęki — możliwe rozwiązania

Prace nad projektem linii tramwajowej w tym kierunku trwają już od kilku lat. Z myślą o tej inwestycji powstał już specjalny tunel z ruchomymi chodnikami i wyjściami — pojawił się na stacji metra Kondratowicza.

Tramwaj ma pojechać wiaduktem nad Trasą Toruńską, ale rozważany jest także wariant zintegrowany — autobusowo-tramwajowy. Z kolei u zbiegu ulic Matki Teresy z Kalkuty, Św. Wincentego i Gilarskiej przewidziana jest dodatkowa pętla. Skorzystają z niej mieszkańcy dojeżdżający z metra linią dowozową.

Warszawa — Zielona Białołęka jako dzielnica z potencjałem

Powodów do zamieszkania na Białołęce jest sporo. Jednym z nich jest obfitość zielonych terenów, które coraz bardziej cenią mieszkańcy wielkich miast. Ten potencjał okolicy potrafią wykorzystać deweloperzy, tworząc nowoczesne i funkcjonalne osiedla z naturą na wyciągnięcie ręki.

trasa na białołękę tramwaj

„Zielona Białołęka” to nie tylko marketingowy chwyt inwestorów. W tej dzielnicy Warszawy rzeczywiście można wypocząć, korzystając z obszernych parków. Jednocześnie stopniowe zaludnianie tego terenu powoduje, że również przedsiębiorcy coraz chętniej patrzą w stronę tej zielonej części stolicy. To sprawia, że lokale na Białołęce stają się coraz kosztowniejsze w utrzymaniu.

Dlaczego tramwaj do Białołęki może wpłynąć na ceny mieszkań i lokali?

Jeszcze całkiem niedawno lokale na Białołęce były jednymi z bardziej przystępnych cenowo w Warszawie. To samo dotyczyło nieruchomości mieszkalnych. Powstają tu jednak coraz nowocześniejsze inwestycje, a standard już istniejących także szybuje w górę. Nic więc dziwnego, że te czynniki wpływają m.in. na ceny najmu lokali usługowych.

Zmieni się to jeszcze bardziej, kiedy uruchomiony zostanie kolejny tramwaj na Białołękę. Nie ma wątpliwości, że sprawna komunikacja, np. z centrum Warszawy, będzie wpływać na komfort życia w dzielnicy, a osoby planujące zakup mieszkania będą to brały pod uwagę.

Ten sam mechanizm dotyczy lokali usługowych i handlowych — nie tylko na terenie zielonej Białołęki, ale także na trasie przejazdu nitki tramwajowej w tym kierunku. Znajduje się przy niej szereg punktów sprzedaży z różnych branż czy lokali gastronomicznych.

Sprawna komunikacja powoduje, że rośnie ruch w jej okolicy, a obszar nim objęty staje się atrakcyjniejszy zarówno pod kątem prywatnym, jak i biznesowym.

Co jeszcze wpływa na cenę lokali na Białołęce?

Pierwsze, co przychodzi na myśl w kontekście ceny lokali, to oczywiście lokalizacja. Im lepsza, tym wyższy koszt. Jednak tylko dobrze widoczna działalność będzie wzmagała zainteresowanie klientów, a tym samym — przynosiła zyski. Najwięcej za wynajem lokalu usługowego w stolicy muszą zapłacić ci, którzy mają siedzibę blisko traktów komunikacyjnych — również tramwajowych czy autobusowych.

Wybierając adres dla swojej działalności, należy także zwracać uwagę na możliwość dojazdu przez klientów własnym samochodem i dostępność miejsc parkingowych w okolicy. Również samo otoczenie lokalu ma wpływ na to, czy klienci chętnie będą do niego zaglądać. O standardzie wykończenia wnętrza i wyposażeniu nie trzeba wspominać.

Ceny lokali — Zielona Białołęka z tramwajem

W przypadku Warszawy-Białołęki mieszkania i lokale usługowe w dużej mierze zależą cenowo od komunikacji. To właśnie transport publiczny determinuje kwoty, jakie trzeba tam zapłacić za wynajem nieruchomości. W końcu to dzielnica właściwie na obrzeżach miasta.

Co do zasady mieszkania i lokale mieszczące się w centrum lub dzielnicach przyległych są droższe. Tak samo jest w przypadku obszarów z dala od centrum, ale ze sprawnym dojazdem. Jeśli zatem uda się zrealizować budowę linii tramwajowej na Zieloną Białołękę, stanie się ona jeszcze bardziej atrakcyjną dzielnicą. Zarówno transport, jak i otoczenie będą ważnym argumentem dla inwestorów i przedsiębiorców.

Można zatem przewidywać wzrost cen najmu lokali usługowych na warszawskiej Białołęce nawet o kilkanaście procent. Dodatkowo wynajem lokalu usługowego w standardzie deweloperskim, nabytego bezpośrednio od dewelopera, gdzie obecne ceny za m2 rosną po 25% rocznie, staje się coraz bardziej kosztowny. Można się więc spodziewać sytuacji, gdzie w niedługim czasie wynajem lokali z rynku wtórnego stanie się tańczy, a przy okazji lokal będzie już wykończony.

Czy lokal usługowy na Białołęce się opłaca?

Skoro ceny najmu na Białołęce wzrosną, to czy prowadzenie biznesu będzie opłacalne? Dzięki nowej trasie tramwaju w tym kierunku okolica zyska na atrakcyjności, a z czasem i na populacji. Wynajem lokalu pod działalność może być kosztowną inwestycją, która jednak szybko się zwróci z nawiązką, biorąc pod uwagę rozwój tej części Warszawy.

Jaki lokal? Zielona Białołęka to szereg możliwości!

W tej części Warszawy mieszkają przede wszystkim osoby, które cenią sobie namiastkę spokoju z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

tramwaj na białołękę

To oczywiście nie oznacza, że nie mają potrzeby sprawnej komunikacji z innymi dzielnicami. Jednak w stolicy coraz częściej stawia się na samowystarczalność jej poszczególnych rejonów. Zielona Białołęka nie jest tu wyjątkiem

W tej okolicy mile widziane są zarówno sklepy z branży spożywczej, odzieżowej, ale także firmy świadczące usługi kosmetyczne, centra medyczne i edukacyjne. A to przekłada się na coraz większy potencjał biznesowy.

W celu optymalizacji kosztów wynajmu nieruchomości na Zielonej Białołęce warto skontaktować się z pośrednikiem z branży nieruchomości komercyjnych. Loco Commercial kompleksowo pomaga przejść przez cały proces zarówno przy sprzedaży, jak i wynajmie lokali w tej dzielnicy — tak, aby każda ze stron zyskała na współpracy.