Lokal medyczny – jakie kryteria musi spełniać? Podpowiadamy!
Urządzenie gabinetu lekarskiego czy innej działalności związanej z usługami medycznymi i wymaga spełnienia konkretnych warunków technicznych i prawnych dla danego lokalu usługowego. O szczegółowych wymaganiach mówią przepisy prawa, a ich nieprzestrzeganie grozi konsekwencjami ze strony sanepidu. Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz lub wynajmiesz miejsce pod działalność leczniczą? Oto najważniejsze wymogi.
Lokal medyczny — wymagania prawne
Jeśli zamierzasz uruchomić oddział swojej przychodni lub nowy gabinet lekarski, Twoją pierwszą lekturą powinna być Ustawa o działalności leczniczej. Zgodnie z jej zapisami każdy podmiot ją prowadzący powinien dostosować pomieszczenia lokalu usługowego oraz jego wyposażenie do bieżących wymogów sanitarnych i nie tylko.
Dokładniej traktuje o tym również Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Minimum lokalowe, czyli gdzie otworzyć działalność medyczną?
Rozważając zakup lub wynajem lokalu dla działalności medycznej, na pewno zastanawiasz się nad wielkością jego powierzchni. Pod tym względem masz pełną dowolność, ponieważ wspomniane rozporządzenie nie zawiera dokładnych wymogów co do metrażu, ważne jest jednak aby w każdym gabinecie znajdował się dostęp do światła dziennego. Nie ma więc przeszkód, aby gabinet czy przychodnię uruchomić np. w budynku mieszkalnym, w lokalu usługowym na parterze, co jest obecnie popularną praktyką. Warunek jest jeden — lokal musi pozwolić na urządzenie go zgodnie z zapotrzebowaniem i specyfiką działalności. Powinno się w nim znaleźć miejsce na niezbędną aparaturę i sprzęt medyczny, a co za tym idzie, należy sprawdzić, czy w lokalu jest wystarczająca moc do uruchomienia wszystkich sprzętów medycznych, jaka jest nośność stropów w lokalu i czy do każdego gabinetu można doprowadzić wodę. W przypadku lokali usługowych w standardzie deweloperskim może to wymagać uzyskania zgód dewelopera, a nawet projektanta budynku.
Poza miejscem do świadczenia usług i przyjmowania pacjentów w lokalu musi znaleźć się również przestrzeń gospodarcza (do przechowywania środków czystości, sprzętu do sprzątania czy odpadów), czyli magazyn oraz dodatkowe wejście ewakuacyjne.
Lokale pod działalność medyczną okiem sanepidu
Wynajem lokali medycznych to bardzo popularne rozwiązanie głównie dla właścicieli nieruchomości, gdyż branża medyczna podpisuje zazwyczaj długoterminowe umowy najmu wielokrotnie powiązane z umowami z NFZ. Co ważne, można znaleźć przestrzeń, która będzie już dostosowana do wymogów sanepidu. W trakcie poszukiwań lokalu sprawdź go jednak pod kluczowymi względami.
- Przeznaczenie lokalu w miejscowym planie (konieczne przeznaczenie pod działalność medyczną),
- Ilość wejść do lokalu usługowego,
- Moc w lokalu,
- W przypadku instalowania sprzętu diagnostycznego w tym rezonansu, sprawdzenie nośności stropów oraz ewentualnego oddziaływania mikro wstrząsów (z garażu podziemnego, tramwaj obok ulicy etc.),
- Możliwości wykonania przewiertów przez stropy,
- Wydzielone pomieszczenie na odpady medyczne,
- Liczba okien na gabinet,
- Miejsca postojowe przed lokalem.
Działalność medyczna — lokal powinien być funkcjonalny!
Choć nie jest to wymóg prawny, lokal medyczny powinien spełniać także oczekiwania pacjentów pod względem komfortu oraz łatwości poruszania się po obiekcie. O ile wymogi pacjentów zawsze uwzględniały profesjonalizm personelu, o tyle funkcjonalność i estetyka placówki medycznej stają się w ostatnich latach coraz ważniejsze. Obecnie stanowią standard każdego nowoczesnego lokalu medycznego.
Odpowiednio urządzony gabinet medyczny czy przychodnia to także skuteczne narzędzie marketingowe. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to często argumenty nie do przebicia przy wyborze usług lekarskich. Właśnie dlatego, otwierając gabinet, warto skonsultować się z projektantem wnętrz lub architektem.
Nowoczesne gabinety lekarskie i przychodnie są przeważnie pełne koloru, designerskich aranżacji, ergonomicznego wyposażenia i funkcjonalnych mebli, a także ciekawych elementów dekoracyjnych. Estetyka ma także znaczenie w obszarze samych urządzeń i narzędzi medycznych. Ich producenci z powodzeniem łączą dziś wysoką jakość wykonania z eleganckim stylem.
Kupno czy wynajem lokali medycznych? To zależy!
Lokale usługowe pod działalność medyczną są zazwyczaj poszukiwane przez duże korporacje medyczne, które aktywnie szukają nowych lokalizacji pod działalność stomatologiczną, psychiatryczną, pediatryczną czy rehabilitacyjną. Powierzchnie lokali wahają się między 300 – 500 m2.
Wynajem lokali medycznych powinien również zainteresować tych profesjonalistów, którzy chcą przetestować nową lokalizację i otworzyć kolejny oddział. Umowa najmu jest podpisywana na czas określony, zazwyczaj 5-10 lat co oznacza ze lokal należy wybrać z dużą dokładnością i analizą otoczenia
Jeżeli inwestor decyduje się na zakup lokalu pod właśnie taką działalność, konieczne jest sprawdzenie wszystkich wymogów technicznych Najemcy. Mogą się one okazać na tyle restrykcyjne, że Lokal pomimo zadowalającej lokalizacji i metrażu, nie spełni wymogów Najemcy. Jeśli szukasz lokalu pod działalność medyczną lub masz już lokal, który chcesz wynająć sprawdzonemu najemcy medycznemu, może w tym pomóc kontakt z LOCO COMMERCIAL i zlecenie analizy lokalu i jego warunków technicznych. Warto zasięgnąć opinii ekspertów, aby uniknąć zbędnych niespodzianek.