Nowa trasa tramwajowa do Wilanowa – jak budowa linii tramwajowej zmieni ceny?

Nowa trasa tramwajowa do Wilanowa – jak budowa linii tramwajowej zmieni ceny?

Nowa trasa tramwajowa do Wilanowa – jak budowa linii tramwajowej zmieni ceny najmów lokali usługowych na trasie do Wilanowa i w samym miasteczku Wilanów?

Trasa tramwajowa do Wilanowa to prawdopodobnie jedna z najważniejszych inwestycji w Warszawie pod względem komunikacyjnym. Trasę długości niemal 8 km realizuje firma Budimex od sierpnia 2022 roku. Prace nabierają tempa, a mieszkańcy stolicy liczą na duże usprawnienia w swojej codzienności. Jak tramwaj do Wilanowa wpłynie na warunki najmu lokali usługowych w tej części miasta?

Którędy pojedzie tramwaj do Wilanowa?

Jak po zakończeniu inwestycji zmieni się Warszawa? Wilanów to dzielnica, która do tej pory skomunikowana była z resztą miasta dzięki liniom autobusowym. Jednak ze względu na dynamiczny rozwój wilanowskich inwestycji (głównie mieszkaniowych) na trasie dojazdowej do centrum zrobiło się naprawdę tłoczno. Mieszkania na Wilanowie są atrakcyjne szczególnie dla tych osób, które szukają wygodnego i nowoczesnego miejsca do życia. Tramwaj do Wilanowa ma znacznie odciążyć ruch drogowy, a w efekcie skrócić czas dojazdu do i z dzielnicy o ok. 20–30 minut.

Trasa tramwaju do Wilanowa

Nowo powstała trasa będzie się rozpoczynać na Mokotowie, od ul. Puławskiej, przy ul. Goworka. Dalej tory pobiegną ulicą Spacerową, Belwederską i Sobieskiego w stronę Miasteczka Wilanów. Trasa tramwaju do Wilanowa będzie miała również dwie odnogi. Jedna z nich przebiegnie wzdłuż ulicy Gagarina aż do ulicy Czerniakowskiej. Jest to osobny projekt, nad którym bezpośrednio czuwają Tramwaje Warszawskie wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Poza torowiskiem prace budowlane linii obejmują także terminal o długości 1 km.

Druga odnoga (800 m) powstanie wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego i zakończy się przy pętli autobusowej Stegny. Główna linia tramwaju do Wilanowa powstaje wzdłuż alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego.

Warto zaznaczyć, że w tych lokalizacjach znajdują się liczne lokale usługowe, w przypadku których usprawnienia komunikacyjne mogą znacząco wpłynąć na ceny najmu przez przedsiębiorców.

LOCO COMMERCIAL posiada lokale usługowe na nowej trasie do Wilanowa. W tym na ulicy Sobieskiego (PEPCO i lokal pod działalność medyczną) oraz lokale usługowe na wynajem i sprzedaż na Miasteczku Wilanów. Zadzwoń do nas aby poznać oferty lokali usługowych nie dostępnych na stronie internetowej LOCO COMMERCIAL

Tramwaj na Wilanów przystępny i nowoczesny

Przystanki na nowej trasie tramwajowej zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdą się na nich też elektroniczne tablice informacyjne z rozkładem jazdy (tablice podłączone do satelitarnego systemu wyliczającego online czas przejazdu tramwajów).

W planie trasy przewidziano 31 przystanków. Będzie działał system zielonej fali. To spowoduje, że tramwaje nie będą musiały czekać przed skrzyżowaniami na zmianę światła. Projektanci założyli też budowę trzech nowych podstacji trakcyjnych, która zapewni pojazdom energię elektryczną (będzie to tym samym pierwsza stacja podziemna na terenie stolicy).

Mieszkania na Wilanowie i lokale usługowe – czy tramwaj wpłynie na ceny?

Jeśli chodzi o mieszkania, Wilanów należy do najdroższych dzielnic stolicy. Ceny mieszkań dochodzą do 20 000 PLN / m2. Nie wpływa na to bynajmniej lokalizacja, ale wysoki standard inwestycji, jakie tam powstają. Ceny lokali mieszkalnych z pewnością wzrosną jeszcze bardziej po zakończeniu budowy linii tramwajowej. W końcu sprawna komunikacja, np. między domem a miejscem pracy, to jeden z ważniejszych aspektów wpływających na komfort życia. Za tę wartość wiele osób jest gotowych zapłacić więcej.

Podobna zależność dotyczy cen najmu lokali usługowych zarówno w samym Wilanowie, jak i na trasie tramwaju. Wzdłuż torowiska mieści się mnóstwo lokali gastronomicznych, handlowych, czy tych z usługami medycznymi. Linia tramwajowa niewątpliwie zwiększa ruch w okolicy, która tym samym staje się atrakcyjniejsza z perspektywy biznesowej, zwłaszcza w sąsiedztwie przystanków. LOCO COMMERCIAL posiada lokale w sprzedaży skomercjalizowane najemcami sieciowymi. Sprawdź z nami co możemy zaoferować na trasie CENTRUM – WARSZAWA WILANÓW.

Nie od dziś wiadomo, że sprawna komunikacja miejska oznacza większą dostępność poszczególnych części miasta do jego oferty. A jeśli chodzi o mieszkania, Warszawa–Wilanów to dzielnica, która do tej pory, choć uchodziła za ekskluzywną, to jednocześnie za trudno dostępną. Dzięki najnowszej inwestycji w stolicy ta sytuacja wkrótce ulegnie zmianie, a wraz z nią ceny zakupu czy najmu lokali mieszkalnych i usługowych.

Spodziewamy się że wartość lokali wzrośnie do 16 000 zł netto/m2, szczególnie tych które będą wychodzić bezpośrednio na przystanki tramwajowe i autobusowe.

Co kształtuje wartość lokalu usługowego?

Wycena lokalu usługowego to dość złożony proces. Poza lokalizacją wpływa na nią wiele czynników. Aby działalność generowała zyski, powinna być widoczna. Z najwyższymi stawkami muszą zatem liczyć się najemcy dobrze usytuowanych lokali. Przy wyborze miejsca na rozpoczęcie biznesu warto zwrócić uwagę na możliwości dojazdu do lokalu samochodem lub komunikacją miejską, jak i na otoczenie nieruchomości.

Witryna sklepowa, powierzchnia użytkowa, standard wykończenia, ale również natężenie ruchu pieszego, samochodowego czy tramwajowego także mają ogromny wpływ na wartość lokalu. Nasza firma potrafi zmierzyć natężenie ruchu w danej okolicy aby ocenić możliwą ilość klientów danego lokalu usługowego czy gastronomicznego.

Komunikacja miejska a cena nieruchomości

Jeśli chodzi o lokale usługowe i mieszkania, Wilanów jest dobrym przykładem, aby pokazać zależność między cenami i wysokością opłat a komunikacją. To jeden z czynników, który najbardziej determinuje tę kwestię.

Nieruchomości zlokalizowane w atrakcyjnych i dobrze skomunikowanych dzielnicach, blisko centrów miast, szkół, sklepów i innych udogodnień, zazwyczaj są droższe. Poza tym lokalizacja może wpływać na bezpieczeństwo, jakość życia i perspektywy rozwoju danej okolicy. Pod tym względem na Wilanowie brakuje jedynie dogodnego i niezależnego od ruchu drogowego połączenia tramwajowego.

Po zakończeniu budowy trasy szybkiego tramwaju będzie to niewątpliwie jeden z najatrakcyjniejszych obszarów w mieście – zarówno jeśli chodzi o zakup mieszkania, jak i o wynajem lokalu pod usługi. Ta zaleta będzie miała jednak swoją cenę.

Jeśli chodzi o prowadzenie biznesu czy zakup mieszkania, Wilanów dzięki trasie prowadzącej w stronę tej dzielnicy z pewnością zyska na atrakcyjności i zainteresowaniu. Ci, którzy rozważają otwarcie biznesu w okolicy np. Alei Rzeczypospolitej, powinni mieć na uwadze niemal pewny wzrost cen najmu. W celu znalezienia korzystnej oferty warto korzystać z pomocy pośrednika. Firma zajmująca się pośrednictwem w sprzedaży i zakupie nieruchomości z pewnością pomoże Ci przejść przez cały proces.